menu
BAŞKAN BAYRAKTAR İNCİR ÜRETİCİLERİ İLE BULUŞTU
BAŞKAN BAYRAKTAR İNCİR ÜRETİCİLERİ İLE BULUŞTU
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'da incir üreticileriyle bir araya geldi. Bayraktar, incir rekoltesinin 350 bin ton, kuru incir üretiminin ise 90 bin ton civarında olmasını beklediklerini söyledi. Ayrıca, TMO'nun fiyatların düşmesi halinde piyasaya girmesi ve alım yapması gerektiğini belirtti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Aydın'da incir üreticileri ile bir araya geldi. Aydın'da incir haşatına katılan Bayraktar; "Bu sene rekoltenin 350 bin ton, kuru incir üretimimizin de 90 bin ton civarlarında olmasını bekliyoruz. Ayrıca 2019 yılındaki gibi TMO'nun fiyatların düşmesi halinde piyasaya girmesi ve alım yapması sağlanmalıdır" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ,Aydın'ın 

Germencik ilçesi Mursallı Mahallesi'nde incir hasadına katıldı. İncir üreticileri ile bir araya gelen Bayraktar, beraberindeki heyetle birlikte incir bahçelerinde incelemelerde bulunarak, mahalle kahvesinde üreticilerin talep ve sorunlarını dinledi.

Tahmini Rekolteyi 350 Bin Ton

Bu yıl incirde rekolteyi 350 bin ton olarak beklediklerini ifade eden Bayraktar, "Bugün Aydın ilimizin Germencik ilçesinde incir hasadı yaptık. Tabi hasadın hem bölgemiz için hem ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. İncir çok önemli bir ürünümüz. Yani Türkiye'nin ekolojik üstünlüğe bağlı üretim yaptığı bir ürünümüz. Bunu da zaten rakamlar gösteriyor. Ege Bölgesi gerçekten ekoloji anlamında incir üretimine çok müsait bir bölge. Çok başarılı üretim yapan bir bölge. Dünyada taze incir üretiminin yaklaşık yüzde 24'ünü yapıyoruz, üretiyoruz. Bu önemli bir rakam. Yine kuru incir üretiminin yaklaşık olarak yüzde 55'ini Türkiye yapıyor. Bu önemli bir rakam. Yine dünya incir ihracatında baktığımızda Türkiye yüzde 53 ile birinci sırada. Dünyada en fazla ihracat yapan konumunda. Bunun dışında tabi üretimimizin arttığını görüyoruz. Yaklaşık 2010 yıllarında 255 bin ton civarında olan incir üretimimizin bu sene aşağı yukarı 350 bin ton civarlarına gelmesini bekliyoruz. Yani rekolteyi 350 bin ton olarak bekliyoruz. Yine kuru incir üretiminin de 90 bin ton civarında olmasını bekliyoruz" dedi.

Comments

http://aytv.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!