![BELGESELDE KONUŞMACI OLARAK YER ALDI](http://aytv.com.tr/upload/media/posts/2023-11/03/belgeselde-konusmaci-olarak-yer-aldi_1699014417-b.jpg)
220
okunma
okunma
ADÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi (İTBF) Tarih Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Günver Güneş, Merih Ak ve Burak Uygun'un hazırladığı “Cumhuriyetin Ekonomik Bağımsızlık Adımı” belgeselde Sümerbank Nazilli Basma Fabrikasını anlattı.
Dr. Öğr. Üyesi Güneş, “Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılışı yapılan Sümerbank Nazilli Basma Fabrikası her yönüyle Nazilli’yi etkilemiş; şehre sosyal, kültürel ve ekonomik canlılık kazandırmıştır. Fabrika birçok işlevinin yanı sıra Cumhuriyetin temel kavramlarını halka tanıtan bir köprü görevi de görmüştür. Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası, bir fabrika olmasının ötesinde bir okul, bir eğitim kurumu, Cumhuriyet öğretilerinin yaşama geçirildiği sosyal bir projedir.” sözleriyle fabrikanın sosyal, ekonomik ve kültürel özelliklerine değindi.
Comments
0 comment