menu
FATİH GÜRER ''Başkan Arıkan Talihsiz Bir Açıklama Yapmış''
FATİH GÜRER ''Başkan Arıkan Talihsiz Bir Açıklama Yapmış''
AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer, Söke Çayı ile ilgili tüm yetkinin Devlet Su İşleri (DSİ) olduğunu belirten Söke Belediyesi’ne cevap verdi. Söke Çayı’nın temizlenmesinin sorumluluğunun Söke Belediyesi’nde olduğunu kaydeden AK Partili Gürer, “Yabani bitkileri ve küçük su birikintilerini temizlemek kanun ve yönetmelikler gereği belediye sorumluluğundadır. Talihsiz bir açıklama yapmışlar.” dedi.

Aydın’ın Söke ilçesinde Belediye Başkanı CHP’li Mustafa İberya Arıkan, Söke Çayı’nda artan şikayetlerle ilgili ve yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Söke Çayı’ndaki tüm yetkinin DSİ olduğunu belirten Başkan Arıkan, “ Söke Belediyesi’nin ya da Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin burada bir çivi çakma hakkı yok. Burası yaklaşık üç, dört yıl oldu başlayalı. Mevcut iktidarın 4 milletvekili geçirdiği bir dönemde yapılan eser bu. Bakın burada pislik akıyor. Biz burayı Söke Belediyesi olarak ilaçlamaktan, temizlemekten bıktık. Normalde bizim buraya bu çalışmaları yapma yetkimiz de yok.” diye konuştu.

 

“DSİ’YE İLETİLEN BİR TALEP YOK”


Başkan Arıkan’ın açıklamalarına Ak Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer’den cevap geldi. AK Partili Gürer, yazılı olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Söke Belediye Başkanı, Büyükşehir Söke yetkilisi ve CHP Söke ilçe başkanı dün Söke Çayı üzerinde bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada: Söke Çayı’nın temizliğinden DSİ'nin sorumlu olduğu ancak kurumun bu sorumluluğu yerine getirmediği ifade edilirken; Söke Çayı Islah Projesi'nin belediyeye devrini defalarca talep ettikleri ancak taleplerine cevap alınamadığı iddia edildi. DSİ Bölge Müdürlüğü’nden edindiğimiz bilgiye göre Söke Belediyesi tarafından kuruma iletilen herhangi bir talep olmamıştır. Ayrıca, yapılan incelemelerde Söke Çayı dere yatağının genelinin temiz olduğu, yer yer su birikintisi ve yabani bitkilerin görüldüğü tespit edilmiştir.”

“DSİ’NİN SORUMLULUĞU TAŞKINLARI ÖNLEMEKTİR”


İlçe Başkanı Gürer, şöyle devam etti: “DSİ’nin dere yataklarındaki sorumluluğu olası taşkınları önlemektir. Bunun dışında yabani bitkileri ve küçük su birikintilerini temizlemek kanun ve yönetmelikler gereği belediye sorumluluğundadır. “5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, Taşkın ve Rüsubat Kontrolü Yönetmeliği ve 09.09.2006 tarih ve 26284 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 2006/27 sayılı mülga Başbakanlık genelgesi kapsamında mahalli İdarelere ve Belediyelere görev ve sorumluluk verilmiştir. Bu kapsamda, dere yataklarına malzeme ve evsel atık dökülmesin engellenmesi, temizlenmesi, atık suların deşarj edilmesiyle ilgili her türlü tedbirin alınması Belediyelerin görev, yetki ve sorumluluğundadır.”

 

"SÖKE'Yİ BU İŞ BİLMEZ YÖNETİMDEN KURTARACAĞIZ”


Gürer, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Dolayısıyla, yapılan talihsiz açıklamada Söke Belediyesi zaten yapmakla sorumlu olduğu bir işi yaparken sanki devlet tarafından aksatılan bir hizmet varmışcasına devletin kurumlarını asılsız yere suçlamış. Hatta bunu yaparken Eskişehir Porsuk Çayı’nı örnek göstererek; “Söke’nin Eskişehir’den ne eksiği var?” demiştir. Buna cevaben de Porsuk Çayı ile ilgili; “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı temizlik, çevre düzenlemesi ve üzerindeki köprülerin yenilenmesiyle yeniden hayata döndü.” şeklinde çeşitli haberler yapıldığı bilinmektedir. Söke kamuoyunda “Emanetçi Başkan” olarak anılan Sayın Başkan M. İberya Arıkan’a, dört dönemdir yerel iktidarda olan CHP'nin Söke’yi getirdiği vahim tabloyu, iktidarımızın milletvekillerini hedef göstererek kapatmaya çalışmanın ne kadar adil olduğunu soruyor; Söke’nin hakkettiği değeri bulması noktasında kararı kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Sökeli hemşerilerimizle birlikte 2024 seçimlerinde Söke’yi bu iş bilmez yönetimden kurtaracağız.”

Comments

http://aytv.com.tr/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!